[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/ext/unilang/languages/includes/lang_functions.php on line 403: Undefined property: unilang/languages/includes/lang_data::$country_names_en
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/ext/unilang/languages/includes/lang_functions.php on line 403: Undefined property: unilang/languages/includes/lang_data::$country_names_en
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/ext/unilang/languages/includes/lang_functions.php on line 424: Undefined property: unilang/languages/includes/lang_functions::$regionsdata
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/ext/unilang/languages/includes/lang_functions.php on line 424: Trying to get property of non-object
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/ext/unilang/languages/includes/lang_functions.php on line 424: Undefined property: unilang/languages/includes/lang_functions::$regionsdata
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/ext/unilang/languages/includes/lang_functions.php on line 424: Trying to get property of non-object
BCHS kafić / BCMS language café - UniLang

BCHS kafić / BCMS language café

Moderator: kibo

kibo
Forum Administrator
Real Name: B.
Country: RS Serbia (Србија)

BCHS kafić / BCMS language café

Postby kibo » 2012-08-21, 10:37

Video sam ovakve topike i na drugim delovima foruma, pa sam pomislio da bi možda bila dobra ideja da se otvori nešto slično i za BCHS. Mesto gde bi ljudi vežbali jezik ćaskajući, a da pritom ne moraju smišljati pitanja za Osobu ispod mene i sl.

Ovde je strogo zabranjena upotreba engleskog, osim ako nije u službi objašnjenja neke reči.

Dakle, šta ima? :P
Goals:
 (es) ➜ C1 (DELE)
 (de) ➜ B2
 (sv) ➜ B1/B2

Saim
Country: ES Spain (España)

Re: BHMS kafić / BCMS language café

Postby Saim » 2012-08-24, 22:07

Zar ne bi trebalo da bude BHCS? :P Ako već zameniš C za H, moraš da kažeš "Crnogorski" a ne Montenegrin (reč koja, kol'ko ja znam, ne postoji na srpskohrvatskom), jel' da?

Što se tiče strogog zabranjena, to meni jako podseti na svoju kuću... dok mi je ovde majka zabranjena je da priča na engleskom, ali često zaboravi. Međutim, nije toliko bitno, jer sad mogu ja da dajem odgovore na srpskom bez obzira na to na kojem je bio jezik pitanje. Kad nisam dobro znao srpski trebalo mi je da mi neko nešto pita na srpskom da bih mogao da odgovorim na srpskom, kao na primer:

Mama: Hey Saim, could you turn of the light?
Saim: Yeah... mogu da isključim... light... kako se kaže...

Mama: Ej Saime, jel' možeš da ugasiš svetlo?
Saim: Da, da...

ali sada:

Saim: Naravno da mogu da UGASIM SVETLO. (naglašen da zna da ne treba da priča na engleskom)

Dobro, ne bih zaboravio baš takvu osnovnu reč kao da je "svetlo", ali sad razumeš otprilike u čemu je bio problem.

I sad vidim da uopšte nisam zaboravio srpski i to je veliki uspeh, s obzirom da je istina da svaki prošli put kad sam se vratio iz Srbije zaboravio sam sve. :D
ماں بولی = قومی بولی

پنجابی بولو، پنجابی پڑھو، پنجابی لکھو

kibo
Forum Administrator
Real Name: B.
Country: RS Serbia (Србија)

Re: BHMS kafić / BCMS language café

Postby kibo » 2012-08-24, 23:29

Saim wrote:Zar ne bi trebalo da bude BHCS? :P Ako već zameniš C za H, moraš da kažeš "Crnogorski" a ne Montenegrin (reč koja, kol'ko ja znam, ne postoji na srpskohrvatskom), jel' da?

Haha, da, ispravio sam. Izgleda sam navikao na troslovnu skraćenicu, pa sam automatski ubacio M bez razmišljanja.

Saim wrote:Što se tiče stroge zabrane, to mene jako podseća na moju kuću... dok mi je ovde majka zabranjeno je da priča na engleskom, ali često zaboravi. Međutim, nije toliko bitno, jer sad mogu ja da dajem odgovore na srpskom bez obzira na to na kojem je jeziku bilo pitanje. Kad nisam dobro znao srpski trebao mi je da me neko nešto pita na srpskom da bih mogao da odgovorim na srpskom, kao na primer:

Saim: Yeah... mogu da isključim... light... kako se kaže...

Mama: Ej Saime, jel' možeš da ugasiš svetlo?
Saim: Da, da...

ali sada:

Saim: Naravno da mogu da UGASIM SVETLO. (naglašeno da zna da ne treba da priča na engleskom)

Dobro, ne bih zaboravio baš takvu osnovnu reč kao što je "svetlo", ali sad razumeš otprilike u čemu je bio problem.

Da, naravno.

Saim wrote:I sad vidim da uopšte nisam zaboravio srpski i to je veliki uspeh, s obzirom da je istina da svaki prošli put kad sam se vratio iz Srbije zaboravio sam sve. :D

Nadam se da smo i mi doprineli tome. Barem malo :D Kad smo već kod toga, imam pitanje za tebe. Koliko ti je pomogao kurs u Novom Sadu? (po tvom mišljenju)
Goals:
 (es) ➜ C1 (DELE)
 (de) ➜ B2
 (sv) ➜ B1/B2

Saim
Country: ES Spain (España)

Re: BCHS kafić / BCMS language café

Postby Saim » 2012-08-25, 6:57

Nadam se da smo i mi doprineli tome. Barem malo

Hehe, naravno da jeste :P

Hm, mislim da u glavnom jeste. Prvih nekoliko meseci mislim da nisam toliko mnogo naučio, kad sam išao na A2 i B1+ časove. Mislim da sam i ja bio kriv za to, u toku dana u glavnom sam čitao na engleskom, jer sam mislio "eh, ovde sam u Srbiji, imam mnogo vremena, naučiću brzo i lako". Ali okolna nije sve, mora da se ipak malo trudi.

Ali boga mi Letnja Škola mi je jako mnogo pomogla. Časovi su bili duži, i bio sam na višem nivou tako da ljudi koje sam upoznao su isto hteli da vežbaju svoj srpski. Pre toga uvek sam se družio sa studentima sa časa na engleskom; zbog toga što A2 students uopšte nisu mogli da pričaju tako fluentno. Ostali ljudi su svi bili erasmus studenti ili srbi koji su govorili na engleskom zbog toga što okolo je uvek bilo nekoliko stranaca.

Sa Letnjom školom, upoznao sam mnoge nove ljude sa kim sam se u glavnom družio na srpskom. Išli smo i na ekskurzije i radili smo folklor, tako da posle časa nisam samo sedeo kući i čitao ili se igrao sa sestricom. Bilo je jako intenzivan kurs. Mislim da sam tako mnogo više vežbao, i jako bih ovaj kurs preporučio onima koji uče naš jezik.
ماں بولی = قومی بولی

پنجابی بولو، پنجابی پڑھو، پنجابی لکھو

Return to “Bosnian/Croatian/Serbian (Bosanski/Hrvatski/Српски)”